دره نوردی

دره نوردی چیست؟

دره نوردی

در اواخر قرن بیستم دره نوردان افرادمتخصصی بودند که به کشف دره های بکر می پرداختند.

در همین دوران بود که آوازه ی زیبایی دره ها در همه جا گسترده شد .رسانه ها درمورد دره ها و رازهای درون آنها رویا پردازی کردند و کتاب های راهنمای زیادی در این باره منتشر شد.تا اینکه در سال۲۰۰۰ دره نوردی یکی از سریع ترین ورزشها در کل دنیا شد .

امروزه در این جایگاه هنوز یک مرجع مناسب برای این رشته نداریم واین لغزش به این جهت است که دره نوردی مجموعه ای از مهارت هایی است که در سایر وزشها از قبیل کوهنوردی،غارنوردی ،سنگنوردی و آبهای خروشان وجود دارد . هر یک از این مهارت ها میتواند در تحکیم دانش نوآموزان دره نوردی موثر و مفید واقع شود در حقیقت افرادی که به صورت تخصصی به این ورزش می پردازند .

این کتاب یکی از اولین هاست کسانی که از اطلاعات فنی این کتاب استفاده می کنند باید کاری فراتراز خواندن یک مطلب انجام دهند. کسب مهارت با تمرین به وجود می آید و تصمیم گیری با تجربه به دست می آید این کتاب مشتاقانه به اطلاعات شما میافزاید نه اینکه جایگزینی برای مهارت های کسب شده به وسیله ی شما و همنوردانتان باشد .در اینجا باید در مورد مهارت های پیش نیاز صحبت کنیم ،به عقیده ی من بهترین دره نوردان افراد باتجربه ای هستند که نه تنها در کوهنوردی و کار با طناب مهارت دارند بلکه راهنمایان خوبی در دره های صخره ای هستند .در درجه ی اول هر کسی باید یک کوهنورد خوب باشد نه به این معنا که در یک باشگاه محلی یا دریک برهه ی زمانی خاص بلکه در کوهستان یعنی مکانی که فنون کوهنوردی به خوبی فراگرفته می شود .

راه مناسب دیگر برای کسب آمادگی در دره نوردی یادگیری شنا در آبهای خروشان است .در ورزشهایی که مربوط به رودخانه و آب است شرکت کنید . دوره های نجات درآب را بگذرانید چنانچه شماجهت استفاده از این فنون و اعمال آنها در دره ، این مهارت ها را قبل از مطالعه ی کتاب کسب کنید ، کتاب را بهتر متوجه خواهید شد و می توانید در دامنه های وسیع تری نسبت به این ورزش شرکت کنید از بیابان های خشک گرفته،دره ها ی آبی، جنگل های بارانی تا دره های منجمد در قله های بلند .

این کتاب مطالبی نظیر اصول ده نوردی –حمایت –کارگاهها ی صعود – پارو زدن واصول نجات را برای دره های آبی پوشش میدهد .این کتاب و کتاب هایی از این قبیل که در آینده منتشر خواهد شددر مورد مهارت هایی که با هم طنابتان در دره بدست آوردید به شما کمک می کند .

اصول دره نوردی

دره، دره پیمایی و دره نوردی

دره به راهرویی باریک، عمیق با دیواره های صخره ای و شیب دار که به وسیله جریان آب بر روی زمین ایجاد شده، اتلاق می شود. صعود یا نزول یک دره ممکن است به مهارت هایی از قبیل پیاده روی، کوهنوردی، پرش، لیز خوردن، راپل، و شنا نیاز داشته باشد. دره نوردی معمولا به فعالیتی گفته می شود که به شنا در جریان آب و فرود در زیر آبشار نیازمند است. دره پیمایی عمومی تر بوده که بیشتر به پیاده روی در دره گفته می شود، اما هم دره نوردی و هم دره پیمایی معمولا به کار با طناب نیازمند است. دره ها به وسیله نوع تشکیل، نوع بافت سنگی که دره از بین آن عبور می کند، و دیگر روش ها طبقه بندی می شود. برای یک دره نورد مهم این است که طبقه بندی بیانگر تکنیک های مورد نیاز در فرود دره باشد: دره خشک بوده یا خیس است، باریک با شیب تند بوده یا عریض و باز است، فنی است یا غیر فنی.

ریسک ها و خطرات

خطرهای طبیعی آنهایی است که قابل رویت بوده یا حس می شود: ریزش سنگ، جریان آب، آب و هوا، و نیروهای دیگر. خطرهای دیگر به وسیله شکست در انجام کار یا عکس العمل نامطلوب به وجود می آید. این خطرات می تواند تاثیر گزار تر از خطرهای طبیعی بوده و هنگام اشتباه در برنامه ریزی و سرپرستی به وجود می آید: که شامل اتمام غذا و آب ، کافی نبودن تجهیزات، عدم تفهیم درست نقشه ها، ارتباطات ضعیف، عدم انعطاف در برنامه، حواس پرتی؛ دودلی، عدم تخمین دقیق توانایی ها، رفتارهای گروهی، فواصل، و سختی ها، بی صبری، ازخودراضی بودن و اعتماد به نفس بی جا، رقابت و فشارهای روانی بی مورد،و نداشتن اطلاعات دقیق. زمانی که خطرات طبیعی با اشتباهات فردی همراه می شود، نتیجه ریسک بسیار بالا و خروجی بد خواهد بود.

منبع:کتاب Canyoneering ترجمه توسط فرشته مدرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 16 =

بسته